Integrated Building Management - Weather Forcasting

Hava durumu tahmini

Gereksinimler

Geçmişte kontrol sistemleri büyük ölçüde "tepkiselken", modern binalar kontrol algoritmalarının çok daha "öngörüye dayalı" olmasını gerektirir. Tepkisel sistemler arzu edilen koşullardan bir sapma algıladıktan sonra tepki verirken, öngörüye dayalı sistemler ileriye dönük bilgileri kontrol algoritmaları ile yönetir. Tepkisel sistem, örneğin, oda sıcaklığının ayarın altına düştüğünü algılar ve sonuç olarak bunu telafi etmek için ısı jeneratörlerini açar. Öngörüye dayalı bir sistem, oda sıcaklığı üzerindeki çevresel etkileri öngörerek gerektiğinde oda sıcaklığı düşmeden önce ısı jeneratörünü devreye sokar.

Fazla yedek kapasite olmadan enerji jeneratörlerinin düşük besleme sıcaklıkları için tasarlandığı anlarda bu özellikle önemlidir: Yeterince erkenden tepki verilmemesi, ideal olmayan oda koşullarıyla sonuçlanır ve bu koşulların uzun sürmesiyle birlikte kullanıcıların rahatsız hissetmesine neden olabilir. Zeminden ısıtma veya beton çekirdek aktivasyonu gibi yavaş tepki veren ısı dağıtım sistemlerinde bu etki çok daha belirgindir. Hava tahmini verilerinin değerlendirilmesini, kontrol kalitesini, enerji verimliliğini ve kullanıcı konforunu artırmanın mükemmel ve verimli bir yoludur.

Detaylar

ÇÖZÜMLER

Yukarıdaki tüm senaryolarda, hava tahmini verilerinin değerlendirilmesi, enerji verimliliği ve kullanıcı konforu için esastır. Birçok klasik BMS sisteminde olduğu gibi CentraLine çözümleri, açık protokol arabirimleri aracılığıyla hava durumu istasyonlarının bağlantısına izin verir. Ancak bu maliyetli olabilir ve hava tahmini verilerinin değerlendirilmesinin mutlak doğru yolu olmayabilir.

CentraLine Niagara tabanlı HAWK, EAGLEHAWK ve ARENA BMS denetleme sistemi yazılımı ürünleri ek bir yaklaşım sunar: Bunlar, ağa bağlı hava durumu sağlayıcılarının hava durumu tahmini verilerine erişerek mevcut ve tahmin edilen hava durumu koşulları (sıcaklık, nem, yağmur, bulutlu olması) ile ilgili bilgiler sunabilir. Enerji verimli uygulamaları desteklemek için kontrol algoritmalarında bu veriler kullanılabilir.

Detaylar
Weather Forcasting

ÜRÜNLER

DENETLEME SİSTEMİ

ARENA

ARENA, HVAC sistemleri ve HVAC dışındaki sistemler için web tabanlı bir denetleme sistemidir (örn. aydınlatma, gölgelendirme, güvenlik vb.). BACnet, LONWORKS, OPC, Modbus, M-Bus, KNX, SNMP vb. gibi standartlara dayalı açık sistemler doğrudan denetleme sistemine entegre edilebilir.

AKILLI ENTEGRASYON

HAWK

B-BC sertifikasyonu, LONWORKS (FTT-10A ve IP), Modbus, M-BUS, DALI, KNX, EnOcean da dahil olmak üzere BACnet (IP ve MSTP) ile CCTV, güvenlik ve yangın/duman kontrolü entegrasyonu ile akıllı entegrasyon platformu.

HVAC TESİS KONTROLÜ

EAGLEHAWK

B-BC sertifikasyonu, LONWORKS (FTT-10A ve IP), Modbus, M-BUS, DALI, KNX, EnOcean da dahil olmak üzere BACnet (IP ve MSTP) ile entegre bina kontrolörü. Aydınlatma, gölgelendirme ve diğer bina uygulamalarının entegrasyonu.

BİLGİLER

Hava tahmini verilerini kullanan, öngörüye dayalı kontrol özellikle aşağıdaki koşullardan herhangi biri geçerli olduğunda önemlidir:

1. Geniş depolama alanlarının, bina ısıtma veya soğutmasında belirgin rol oynaması. Örneğin, "beton çekirdek aktivasyonu" uygulamalarında bu geçerlidir. Geniş bina alanları, enerjinin daha ucuz olduğu geceleri ısıtılır veya soğutulur. Beton, depolanan ısıtma/soğutma enerjisini bir sonraki gün yavaşça odalara salar ve bu da ısıtma/soğutmanın daha geç başlatılmasına, böylece pahalı, yoğun tüketim saatlerinde enerjiden tasarruf edilmesini sağlar. Ancak, bir sonraki gün soğuk bir gün olacaksa betonu soğutmaktan kaçınmanız gerekir: Geniş alanlarda soğutma enerjisi depolandıkça, düşük dış mekan sıcaklığının telafi edilebilmesi için soğuk duvarların, tavanların ve/veya zeminlerin yoğun olarak ısıtılması gerekir.

2. Besleme sıcaklığı ile arzu edilen oda sıcaklığı arasındaki fark küçük olduğunda. Genellikle modern zeminden ısıtma veya soğutma uygulamalarında bu durum geçerlidir. Bu tür uygulamalarda, oda sıcaklığındaki 1 K düşüşü telafi etmek saatler alabilir; bu nedenle oda sıcaklığı olumsuz etkilenmeden önce ısıtma veya soğutma enerjisi sağlamak için hava tahminlerini içeren bir sisteme ihtiyaç duyulur.

3. Isıtma ve soğutma enerjisini depolamak için tampon tanklarının kullanıldığı sistemler. Bir sonraki gün enerji jeneratörleri kullanmadan odanın hava koşullarını ayarlamak amacıyla depolanan enerjiyi kullanmak için bu tanklar genellikle enerjinin ucuz olduğu zamanlarda yüklenir. Bir sonraki gün iklim koşulları enerji gerektirmiyorsa tamponun yüklenmesini önlemeniz gerekir. Aksi takdirde tamponlar kaçınılmaz olarak zamanla enerjisini kaybedeceğinden enerjiyi israf edersiniz.

4. Isıtma ve soğutma enerjisi için tek bir tamponun kullanıldığı sistemlerde bu durum daha da kritik olur: Tamponun ısıtma veya soğutma tamponu olarak kullanılıp kullanılmayacağını belirlemek için gelecekteki hava durumu koşullarının bilinmesi gerekir. Yükün "ters çevrilmesi" gerektiğinde (örn. soğuk sudan sıcak suya) güvenilir hava tahminlerinin elde edilememesi enerji israfına neden olur.

5. Isıtma veya soğutma enerjisi için jeneratörlerin yedek kapasite olmayacak (veya fazla olmayacak) şekilde boyutlandırıldığı sistemler. Oda sıcaklığındaki 1 K düşüşün telafisi saatler alabilir; bu nedenle oda sıcaklığı olumsuz etkilenmeden önce ısıtma veya soğutma enerjisi sağlamak için hava tahminlerinin entegrasyonunu sağlayan bir sisteme ihtiyaç duyulur.

Detaylar