Integrated Building Management - Room Control

Oda kontrolü

GEREKSİNİMLER

Oda kontrolünün amacı, mümkün olan en düşük enerji tüketimiyle kullanıcılar için konforlu bir ortam sağlamaktır. Konforlu bir ortam sağlamak için sıcaklık kontrolünden fazlası gerekir. Binanın ihtiyaçlarına bağlı olarak, iç mekan hava kalitesi ve/veya nem kontrolü, istenen ışık düzeyinin korunması, parlama veya gölgeleme ya da oda kullanımına bağlı olarak farklı ışık renkleri sağlanması da bu kapsamda yer alabilir. Gereksiz ısıtma, soğutma ve aydınlatma enerjisi tüketiminin önüne geçmek için, gerçek talebe dayanarak oda koşullarının kontrol edilmesi enerji tüketimini minimuma indirmede kilit rol oynar.

Enerji yönetimi, oda doluluğuna göre hareket edilmesinin yanı sıra güneşlik ve panjurların etkin yönetimini de kapsayabilir.

Diğer bir kilit faktör de kullanım kolaylığıdır. Kullanıcılar, farklı ekipmanlar için birçok tutarsız kullanıcı arabirimi değil, tüm odayı kapsayan tutarlı bir kullanıcı arabirimi ister. Hoş ve uyumlu bir oda tasarımı sağlamak da önemlidir. Bu nedenle sensör ve kullanıcı arabirimi miktarı minimum düzeyde tutulmalı ve oda tasarımı ile uygunluk sağlamalıdır.

Detaylar

ÇÖZÜMLER

CentraLine, farklı HVAC oda uygulamaları (örn. fanlı ısıtıcılar, tavandan soğutma, hidronik ısıtma veya VAV uygulamaları) için kapsamlı bir yapılandırılabilir oda kontrolörü seti sunar. Bunlar, sıcaklık kontrolüyle birlikte aydınlatma, panjur ve güneşliklerin yönetimine yönelik çözümleri içerir. Özel müşteri gereksinimleri için CentraLine, her oda yapılandırması gereksinimini karşılayan, zangin bir serbest programlanabilir oda kontrolörleri serisi de sunar.

CentraLine, birinci sınıf oteller için konuk odası sıcaklık kontrolünü, özellikle üst düzey konaklama pazarını hedefleyen entegre aydınlatma yönetimiyle birleştiren INNCOM'un birinci sınıf otel konuk odası otomasyon çözümü ile etegredir.

Honeywell'in EasyClickPro kablosuz ışık ve güneşlik kontrolü çözümleri, revizyon çalışmaları için mükemmel bir seçen­­ektir. Elektronik ışık ve güneşlik kontro­lörleriyle geleneksel kurulumların kolayca değiştirilmesine olanak sağlar. Pilsiz anahtarların, gerektiğinde kablosuz montajı yapılabilir. Diğer ürünlerin aksine EasyClickPro kablosuz çözümleri, tepeden tırnağa CentraLine BMS sistemiyle entegrasyon için tasarlanmıştır.

Yukarıda bahsi geçen tüm oda kontrolörleri ağa bağlı olup birincil tesis kontrolörlerinden konforlu oda koşullarını korumak için yalnızca minimum miktarda talepte bulunarak enerji tüketimini optimize eden talep odaklı uygulamaların temelini oluşturur.

CentraLine'ın akıllı entegrasyon platformu HAWK veya EAGLEHAWK kullanılarak, KNX, DALI veya kablosuz EnOcean protokolü aracılığıyla oda kontrolü kolayca kablolu ışık ve güneşlik kontrolünü kapsayacak şekilde genişletilebilir. Otel uygulamaları için HAWK, Fidelio protokolü kullanarak oda rezervasyonu sistemiyle iletişim kurarak rezervasyonu yapılmamış odalar için enerji tasarrufu sağlar.

Detaylar
Room Control

ÜRÜNLER

ODA KONTROLÜ

SERVAL

FCU, hidronik ısıtma, tavandan soğutma ve VAV uygulamaları için yapılandırılabilir oda kontrolörü. CentraLine tesis kontrolörleriyle entegrasyon için LONWORKS FTT-10A Bus. Eubac sertifikalıdır.

ODA KONTROLÜ

Excel 12

FCU ve hidronik ısıtma, tavandan soğutma ve ışık ve panjur kontrolünü kapsayan, yapılandırılabilir oda kontrolörü. CentraLine tesis kontrolörleriyle entegrasyon için LONWORKS FTT-10A Bus. Eubac sertifikalıdır.

ODA KONTROLÜ

MERLIN

FCU, hidronik ısıtma ve tavan soğutma kontrolünü kapsayan, yapılandırılabilir oda kontrolörü. Android mobil uygulaması – RoomUp aracılığıyla son teknoloji ürünü devreye alma, hizmet düğmesi ve otomatik MAC adreslemesi yoluyla hızlı devreye alma. CentraLine tesis kontrolörleriyle entegrasyon için BACnet MS/TP. BTL sertifikalıdır.

ODA KONTROLÜ

LYNX

FCU, hidronik ısıtma ve soğutma, VAV ve diğer uygulamalar için serbest şekilde programlanabilir oda kontrolörü. CentraLine tesis kontrolörleriyle entegrasyon için LONWORKS FTT-10A veya BACnet MS/TP bus seçeneği.

OTEL KONUK ODASI

INNCOM

Birinci sınıf oteller için entegre oda otomasyonu sistemi. Kablosuz ağ geçidi veya BACnet TCP/IP sunucu arabirimi aracılığıyla CentraLine tesis kontrolörlerine entegrasyon seçeneği.

KABLOSUZ AYDINLATMA/ GÖLGELENDİRME

EasyClickPro

Pazar lideri EnOcean standardına dayalı aydınlatma, panjur ve oda sıcaklığı kontrolü için kablosuz ve pilsiz sistem. Enerji verimlidir, bakım gerektirmez, kapsamlıdır ve alan kullanımı değişiklikklerinde esneklik sunar.

AYDINLATMA / GÖLGELENDİRME ENTEGRASYONU

HAWK

B-BC sertifikasyonu, LONWORKS (FTT-10A ve IP), Modbus, M-BUS, DALI, KNX, Enocean da dahil olmak üzere BACnet (IP ve MSTP) ile CCTV, güvenlik ve yangın/duman kontrolü entegrasyonu ile akıllı entegrasyon platformu.

HVAC TESİS KONTROLÜ

EAGLEHAWK

B-BC sertifikasyonu, LONWORKS (FTT-10A ve IP), Modbus, M-BUS, DALI, KNX, EnOcean da dahil olmak üzere BACnet (IP ve MSTP) ile aydınlatma, gölgelendirme ve diğer sistemlerin entegrasyonu için bina kontrolörü.

DUVAR MODÜLLERİ

TR42/CLCMTR42

TR42/CLCMTR42 (Sylk iletişimi, yalnızca LYNX ile kullanılır, entegre R.H. ve CO2 ile modeller mevcuttur)

DUVAR MODÜLLERİ

CLCM…

CLCM1T-CLCM6T, CLCM1H, CLCM6H, CLCM1C, CLCM4C (Analog çıkışlar, görüntü ile veya görüntü olmadan, entegre R.H. ve CO2 ile modeller mevcuttur, PANTHER, SERVAL, LION ve FALCON ile birlikte kullanılır) duvar modülleri, sıcaklık ayarına, fan hızına ve kullanılma durumuna erişimin yanı sıra görüntülü modellerde alan sıcaklığı da sağlar. Sıcaklık ayarı aralıkları, kiracı veya konuk ayarları sınırlanacak şekilde ayarlanabilir.

BİLGİLER

KONAKLAMA UYGULAMALARINDA ENERJİ TÜKETİMİNİN YÖNETİLMESİ

Kullanımı değişiklik gösteren odalarda, oda kullanım durumuna göre yönetilirken önemli miktarda enerji tasarrufu sağlanabilir. Bu tür uygulamalar için otel odaları iyi bir örnektir: Bir odanın konuk olmadığında konforlu koşullarda tutulması enerji kaybına neden olur. CentraLine misafir odası çözümleri, Fidelio sürücüsü kullanarak otel yönetimi sistemleriyle entegre edilebilir. Bu bağlantı aracılığıyla BMS sistemi hangi odaların rezervasyonunun yapıldığını bilir. Bir odanın rezervasyonunun yapılıp yapılmamış olduğu ile ilgili bilgilere ve doluluk durumuna göre BMS sistemi, oda kontrolörlerinin "sıfır enerji bandını" ayarlayabilir:

  • Bir odanın rezervasyonu yapılmadığında sıcaklığın belirlenen değerden sapmasına izin verilir. Yalnızca sıcaklık kritik düzeylere ulaştığında ısıtma veya soğutma etkinleştirilir.
  • Odanın rezervasyonu yapıldığında ancak odaya giriş yapılmadığında, oda bekleme moduna getirilerek sıcaklık sapması kısıtlanır. Sistem, konuk odaya girdiğinde, oda hızla konforlu koşullara ulaşacak şekilde oda konfor seviyesini ayarlar. Giriş yapılmayan odalarda, enerji israfını önlemek için ışıklar otomatik olarak kapatılabilir.
  • Odanın rezervasyonu yapılıp odaya giriş yapıldıysa konuğa maksimum konforu sağlamak için sıcaklık, minimum sapma düzeyinde kontrol edilir.

CentraLine çözümlerinin talep odaklı sistem mimarisiyle birlikte, gerekli sıcaklık düzeylerini korumak için yalnızca minimum enerji tüketilir, böylece önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanır.

Detaylar