Integrated Building Management - Security & Fire

GÜVENLİK VE YANGIN

GEREKSİNİMLER

Güvenlik ve Yangın sistemleri, tüm ticari binaların güvenlik stratejisinin kritik bir parçasını oluşturur ve bir binanın donanım ve tesisatlarını ve kullanıcılarını korumak için kritik rol oynar. Sistemler diğer birçok özelliğin yanı sıra yangını algılayabilir, otomatik olarak yangınla mücadele edebilir (örn. yangın söndürme cihazları kullanarak); tehlikeli alanları binanın diğer kısımlarından izole edebilir ve duman tahliyesini yönetebilir.

Güvenlik ve yangın sistemleri büyük ölçüde otonom şekilde çalışsada, BMS sistemlerinin ana fonksiyonlarından biri de eksiksiz bir güvenlik ve yangın stratejisinin benimsenmesini destekleyerek yangının türünün ve konumunun tespit edilmesine yardımcı olmak, yangının yayılmasını etkin şekilde sınırlamak ve otomatik tahliye stratejileri yürütmek için diğer sistemleri entegre etmektir.

Detaylar

ÇÖZÜMLER

CentraLine BMS sistemi; Honeywell ESSER ve Notifier yangın sistemleriyle ve BACnet, LON veya ModBus aracılığıyla, diğer sistemlerle de açık protokol arabirimi sunmaları şartıyla sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. Bu entegrasyon ile, bağımsız bir yangın ve duman kontrol sistemi ek özelliklerle desteklenebilir. Sistem basit izlemenin ötesine geçer ve kritik koşulların etkin yönetimini sağlar.

  • Yangın alarmları, standart BMS ön ucunda grafiksel olarak gösterilerek yangından etkilenen bölgeleri belirtebilir. Böylece bina operatörü tek bir görünümde tüm kritik bilgileri izleyebilir. Sıcaklığın, ayarların, güvenlik alarmlarının, yangın alarmlarının ve daha fazlasının entegrasyonu bina izlemesini büyük ölçüde kolaylaştırır. CCTV entegrasyonu yoluyla kameralar otomatik olarak algılanan bir yangına yönlendirilebilir ve video kaydı başlatılabilir. Bu da itfaiye ekiplerinin yangın türünü ve boyutunu belirlemesine yardımcı olarak etkili mücadele stratejilerinin hazırlanmasına ve uygun türde yangın söndürme malzemelerinin seçilmesine yardımcı olur.
  • Erişim kontrolü entegrasyonu ile, insanların etkilenen alanlardan hızla kaçması ve itfaiye ekiplerinin kolayca binaya erişmesine olanak sağlayacak tahliye yolları otomatik olarak açılabilir.
  • HVAC kontrol sisteminin ve motorlu damperlerin entegrasyonu ile etkili şekilde dumanın tahliyesi sağlanabilir ve tehlike altındaki alan otomatik olarak binadaki diğer alanlardan ayrılabilir. Bu, tehlikeli gazların dağılmasının ve yangının daha da yayılmasının sınırlanmasına büyük ölçüde yardımcı olur.
  • Aydınlatma kontrol sisteminin entegrasyonu ile, acil durum koşulları sinyalini vermek için ışıklar kullanılabilir (örn. yanıp sönerek) ve/veya kullanıcıların çıkış yönlerini kolayca bulmasına yardımcı olmak için açılabilir.
  • Güneşlik kontrol sistemlerinin entegrasyonu ile, kullanıcılar için pencerelerden acil çıkışa izin vermek ve itfaiye ekiplarine ek giriş imkanı sağlamak için panjurlar ve güneşlikler otomatik olarak açılabilir.
  • Güvenlik sistemleriyle entegrasyon, yangın çıkması durumunda izinsiz giriş alarmlarını otomatik olarak devre dışı bırakılabilir.
  • Asansör ve yürüyen merdivenlerle entegrasyon ile tahliye stratejileri otomatik olarak desteklenebilir. Asansörler, tahliye katına geldiğinde durdurularak kullanıcıların asansörde kalması önlenir. Kullanıcıların mümkün olduğunca hızlı şekilde tahliye katında toplanmasına yardımcı olmak için asansör talimatları yönetilebilir.
  • Sızıntı algılama sistemlerinin geçersiz kılınması yoluyla, binaların su kaynağının otomatik kesintisi önlenebilir.
  • Web etkinleştirme: yangın sisteminin bir CentraLine BMS çözümüyle entegrasyonu, binaların teknik kurulumlarına bir tarayıcı aracılığıyla erişilmesini sağlar. Yangından etkilenen binada olup bitenler uzaktan izlenebilir.
Detaylar
Security & Fire

ÜRÜNLER

YANGIN ALARMI

Esser IQ8

Küçük ve orta ölçekli tesislerde otomatik yangın koruması için geliştirilmiş, kompakt boyutlu, birden çok genişletme seçeneği ve mükemmel maliyet/performans oranı ile ideal kontrol paneli.

YANGIN ALARMI

Esser FlexES

Hızlı ve kolay şekilde kurulabilir, değiştirilebilir ve genişletilebilir; farklı tak ve çalıştır modülleri uygulanarak kullanıcı gereksinimlerine göre hassas ve özenli şekilde uyarlanabilir.

YANGIN ALARMI

Notifier

Honeywell Notifier, sektör lideri duman algılama teknolojisine sahip çok çeşitli akıllı yangın alarmı kontrol panelleri seçenekleri sunar. BACnet protokolü aracılığıyla CentraLine'a aşağıdaki portföy dahil edilebilir:

NFS-320, NFS2-640, NFS2-3030, NFS-640, NFS-3030.