Integrated Building Management - Lighting and shading

AYDINLATMA VE GÖLGELENDİRME

GEREKSİNİMLER

HVAC sistemlerinin entegrasyonu sonrasında ticari binaların enerji faturalarının en yüksek kısmını aydınlatma giderleri oluşturur. Dolayısıyla bu sistemler geniş tasarruf fırsatları sunar. Modern aydınlatma çözümleri yalnızca ışık düzeyinin yönetilmesinin ötesindedir: Işık renginin veya ışığın "renk sıcaklığının" adapte edilmesi (örn. sıcak veya soğuk beyaz), aydınlatma çözümünün kullanıcıların ihtiyaçlarına ve ruh hallerine ve odanın tasarımına göre mükemmel şekilde adapte edilmesine yardımcı olur. Akıllı güneşlik kontrolü için entegre bir stratejiyle birlikte tasarruf potansiyeli belirgin şekilde artar: Kışın güneş ışığının toplanması, ısıtma enerjisinden tasarruf edilmesine yardımcı olurken yazın da akıllı gölgelendirme, soğutma enerjisinden tasarruf edilmesine destek olur.

Geniş aydınlatma ve gölgelendirme pazarında farklı uygulamalar için farklı protokoller geliştirilmiştir. Bunun için, Farklı protokollerin (kablolu ve kablosuz) tutarlı entegrasyonuna olanak sağlayan ve entegre bir aydınlatma ve güneşlik çözümünün konfor ve güvenlik unsurlarını otomatik şekilde yönetmek için kullanılabilen bir BMS platformu gerekir. Kurulu kontrol sistemlerinin %75'nin yeni binalar yerine mevcut binalarda kullanıldığı bir pazarda, revizyon uygulamalarında kullanılabilen ışık ve güneşlikleri kontrol etmeye yönelik kablosuz bir çözüm olması kritik rol oynar.

Detaylar

ÇÖZÜMLER

Honeywell EasyClickPro ile CentraLine, bina revizyonları ve yeni inşaatlar için ışık ve güneşlikleri yönetmeye yönelik uzman bir kablosuz çözüm sunar. Kontrol üniteleri, geleneksel kurulumların kolayca değiştirilmesi için tasarlanmış olup, ışık ve panjur motorlarına yönelik mevcut kablo altyapısı kullanılarak montaj kutuları mevcut zemine sıfır yerleştirilebilir. Yapım aşamasındaki binalarda, aydınlatma sistemine düğmeleri bağlamak için kablo gerekmediğinden kablo tesisatı maliyetleri minimuma indirilebilir. Kontrol üniteleri, pil veya şebeke gücünden bağımsız olarak çalışan kablosuz düğmelerden komut alabilir. Böylece kablo döşemesi ya da pil değişimi gerekmeden sisteme entegre edilebilirler. Bu da binaların kullanım ömrü boyunca olağanüstü esneklik sağlar. EasyClickPro cihazlar, EnOcean standart protokolünü temel alır ve CentraLine BMS sistemiyle yerel entegrasyon için tasarlanmıştır. Benzer EnOcean ürünlerinden farklı olarak EasyClickPro, BMS entegrasyonu için gelişmiş özellikleri destekler:

  • Işıkları merkezi olarak açıp kapatmak veya güneşlikleri istediğiniz konuma getirmek için BMS stratejisine göre yerel komutları geçersiz kılarak enerji tasarrufu sağlama ve güvenliği artırma yeteneği (bkz. "Bilgiler").
  • Güvenilir görselleştirme için mevcut durumu (ışık düzeyi veya güneşlik konumu) BMS sistemine geri besleme yeteneği.
  • Doğrudan aydınlatma kontrolöründe enerji tüketimini ölçme yeteneği. Bu, ek ölçüm cihazları kurulmadan bir binada enerji akışının anlaşılmasına yardımcı olur.
  • Proaktif bakımı etkinleştirmek ve bozuk ışıklar nedeniyle kullanıcıların rahatsızlık duymasını önlemek için çalışma saatlerini izleme ve lamba arızalarını otomatik olarak algılama yeteneği.

CentraLine, kablosuz aydınlatma kontrolüne ek olarak hem sıcaklık kontrolü sağlayan hem de ışıkları ve güneşlikleri de yönetebilen entegre bir oda kontrolörü seti sunar. Çözümler arasında Excel 12 ve INNCOM Entegre Oda Otomasyonu çözümleri yer alır.

CentraLine, EMEA pazarlarında hakim olan DALI veya KNX protokolleri aracılığıyla farklı türlerde kablolu aydınlatma çözümlerini entegre edebilir. HELVAR DALI aydınlatma sistemleri, yerel bir sürücü aracılığıyla doğrudan CentraLine BMS'ye bağlanabilir. Görsell­eştirme amacıyla DALI balastlarındaki tüm bilgilere (ışık durumu ve lamba arızası dahil) erişim mümkündür. Merkezi bir kontrol stratejisinin parçası olarak BMS'den ışık durumunun kumanda edilmesi de kolayca mümkündür.

Tüm CentraLine aydınlatma çözümleri, BMS'den bağımsız olarak kurulabilir, devreye alınabilir ve işletilebilir. Aydınlatma kontrolü çözümünün bağımsız devreye sokulması ve işletilmesi, sorumlulukların belirlenmesi açısından da önemlidir; BMS sistemi kapalı olsa da aydınlatma işlevselliğini korumaya devam eder. Bağımsız çalışma sistemi, aydınlatma kontrolünün BMS cihazlarına entegre olduğu birleşik sistemlere kıyasla avantajlıdır.

Detaylar
Integrated Building Management - Lighting and shading

ÜRÜNLER

KABLOSUZ AYDINLATMA/ GÖLGELENDİRME

EasyClickPro

Pazar lideri EnOcean standardına dayalı aydınlatma, panjur ve oda sıcaklığı kontrolü için kablosuz ve pilsiz sistem. Enerji verimli, bakım gerektirmeyen, kapsamlı ve esnek çözüm.

KABLOLU ODA KONTROLÜ

Excel 12

FCU ve hidronik ısıtma, tavan soğutması ve ışık ve panjur kontrolünü kapsayan, yapılandırılabilir oda kontrolörü. CentraLine tesis kontrolörleriyle entegrasyon için LONWORKS FTT-10A Bus. Eubac sertifikalıdır.

DALI AYDINLATMA KONTROLÖRLERİ

Helvar DigiDim905

64'e kadar Dali cihazı içeren DALI aydınlatma sistemleri için kontrolör. CentraLine BMS sistemiyle yerel TCP/IP bağlantısı sağlar.

DALI AYDINLATMA KONTROLÖRLERİ

Helvar DigiDim910

2 alt ağda 128'e kadar Dali cihazı içeren DALI aydınlatma sistemleri için kontrolör. CentraLine BMS sistemiyle yerel TCP/IP bağlantısı sağlar.

DALI AYDINLATMA KONTROLÖRLERİ

Helvar Imagine920

2 alt ağda 128'e kadar Dali cihazı içeren DALI aydınlatma sistemleri için kontrolör. 252'ye kadar SDIM adresi ve 512'ye kadar DMX adresi (GİRİŞ veya ÇIKIŞ) desteği. CentraLine BMS sistemiyle yerel TCP/IP bağlantısı

AKILLI ENTEGRASYON

HAWK

B-BC sertifikasyonu, LONWORKS (FTT-10A ve IP), Modbus, M-BUS, DALI, KNX, Enocean da dahil olmak üzere BACnet (IP ve MSTP) ile CCTV, güvenlik ve yangın/duman sistemi entegrasyonu için akıllı entegrasyon platformu.

BİLGİLER

Aydınlatma ve güneşlik kontrollerinin CentraLine BMS sistemiyle entegrasyonunun iki temel avantajı vardır:

  1. Sıcaklık kontrolü çözümünün parçası olarak güneşliklerin ve ışıkların etkin şekilde yönetilmesiyle enerji tüketimi en aza indirilebilir.
  2. Genel yangın ve duman kontrolü uygulamasının parçası olarak güneşliklerin ve ışıkların etkin şekilde yönetilmesiyle kullanıcıların güvenliği artırılabilir.

Enerji tüketimini en aza indirme

Oda ayarı ve dış mekan hava sıcaklığı gibi faktörlere bağlı olarak odalar, konforlu düzeyi korumak için ısıtma veya soğutma enerjisi gerektirir. Termal yalıtım ölçümleri uygulanmaya devam ettikçe güneş kazanımları, binaların enerji bilançosunda belirleyici bir rol oynar: Güneş ışıması, pencerelerden odalara girer ve zemin, duvar veya mobilya gibi yüzeylere değdiğinde ısıya dönüşür. Yazın bu durum, dış mekan sıcaklığı istenen oda sıcaklığının altında olsa da; odaların "aşırı ısınmasına" neden olabilir. Soğutma sistemlerinin alan sıcaklığını azaltmak için çalışması genellikle maliyetli bir çözümdür. Aşırı ısınmayı önlemek için otomatik gölgelendirmeyi kullanmak enerji yönünden daha fazla verimlilik sağlar. Bu, güneş ışınlarının yoğun olduğu zamanlarda ve oda sıcaklığı ayar noktasında veya daha üzerinde olduğunda, gölgeliklerin otomatik olarak kapatılması anlamına gelir.

Kışın güneşlikler, ısıtma enerjisinden tasarruf sağlamak için güneş ışımasının "toplanmasına" yardımcı olabilir: Güneşli günlerde güneşliklerin otomatik olarak açılması, ısıtmanın enerji tüketimini en aza indirmek için güneşin doğal ısısının kullanılmasını sağlar.

Daha yüksek güvenlik

Entegre CentraLine çözümlerinde BMS sistemi otomatik olarak yangın koşulları hakkında bilgilendirilir.

  • İtfaiye ekiplerinin binaya kolay erişmesini ve insanların pencereden tahliyesini kolaylaştırmak için güneşlikler açılır ve en üst konumda kilitlenir.
  • Bir yangın algılandığında, insanların binadaki kritik koşullar hakkında bilgilendirilmesine yardımcı olmak için oda ışıkları yanıp sönmeye başlayabilir. Daha sonra tahliye rotasının daha kolay bulunabilmesi için ışıklar otomatik olarak açılabilir.
Detaylar